Kasabamız Hakkında Bilgi

ÇAYIRBAĞ KASABASI GENEL BİLGİ

Çayırbağ Kasabası Afyonkarahisar İli, Merkez İlçesine bağlı bir yerleşim yeridir. Afyonkarahisar kent merkezine uzaklığı on kilometredir. Nüfusu 4120 kişidir.

            Çayırbağ Kasabası, önemli karayolu bağlantılarından biri olan Afyonkarahisar Frig Vadisi, Gazlıgöl, Yaylabağı Termal Turizm Bölgesi, İhsaniye ve Eskişehir karayolu üzerinde yer almaktadır. Merkez İlçenin nüfus bakımından beşinci büyüklükte olan bir beldesidir. Kasabada bir ilkokul, iki orta okul, altı camii, bir Kur’an Kursu, üç bilgi evi, dört akaryakıt istasyonu ve bir hayvan pazarı bulunmaktadır. Kasabanın Fatih, Ali Çetinkaya, Uğur ve Huzur olmak üzere dört mahallesi bulunmaktadır.

            Kasabanın geçim kaynakları genelde tarım ve hayvancılıktır. Tarımda turşuluk için yetiştirilen kornişon salatalık önemli bir yer almaktadır. Bunun yanında kasabanın diğer getirisini Afyonkarahisar Merkeze günübirlik gidip dönen işçiler oluşturmaktadır. Kasabanın Afyonkarahisar’a yakın olması ekonomik ve sosyal gelişme yönünden olumsuzluklar oluşturmaktadır.

            Kasabanın tarihsel gelişimi, Afyonkarahisar ile paralellik göstermektedir. Afyonkarahisar yöresinin bilinen eski tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dayanmaktadır. Bölge 1429 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır. 27 Mart 1921’den 27 Ağustos 1922’ye kadar Yunanlıların işgali altında kalmıştır.

            Çayırbağ Kasabasının adı 1960 yılına kadar “SİPSİN” olarak kullanılmış ve daha sonra “ÇAYIRBAĞ”  olarak değiştirilmiştir. Kasabada elektrik 1968 yılında faaliyete geçmiştir.

            Çayırbağ Kasabası, konum olarak Ege ve İç Anadolu bölgesi arasında geçiş bölgesinde yer almakta ve bölge karasal iklime sahiptir.